GABIONY - popis, montáže

CO JE GABION?

Gabion je drátokamenná konstrukce, tedy drátěná konstrukce plněná kamenem. 

K ČEMU GABION SLOUŽÍ?

Zpevnění svahů, břehů.

Gabion je určený primárně pro zpevnění, resp. stabilizaci svahů, břehů vodních toků, mostních objektů, propustků atd. a je určený k přenášení zemních tlaků do své konstrukce.

Gabionové ploty.

V současné době se gabiony velice často využívají při stavbách plotů nebo jejich dílčích částí, zejména jako moderní architektonický prvek nových rodinných domů, bytových domů, firemních objektů, atd. S úspěchem se gabiony zároveň používají při opravách stávajícího oplocení u rodinných domů, chalup, chat,... např. jako obklad stávajích plotových podezdívek, které již vzhledově nevyhovují požadavkům uživatele. Případně jako jejich nová náhrada, pokud stávající zdi či podezdívky nejsou již dostatečně stabilní.

Gabionové dekorační prvky do zahrad a veřejných prostor.

Gabiony se v současné době velice často využívají jako moderní dekorační prvky, např. při realizaci zahrad, do veřejných prostor nebo jako nejrůznější dekorace v exteriérech i interiérech. Nejčastěji se jedná o gabionové zídky nebo sloupky, stěny, přístřešky, stání pro popelnice, schody, lavičky, stoly, studny, stání pro popelnice,...

Dělící příčky, zdi, zídky.

Gabiony se také s úspěchem využívají jako dělicí zdi nebo zídky, dělící gabionové stěny nebo příčky. 

Z ČEHO SE GABION SKLÁDÁ?

Gabion se standardně skládá z gabionových sítí, spojovacích spirál a vymezovacích táhel. Na místo spojovacích spirál, lze v případě potřeby nebo výhodnosti použít C spony. Gabiony se plní kvalitním kamenem, s nízkou nasákavostí. Ideální jsou například žuly, amfibolit, břidlice, apod. Kameny se volí nejčastěji s ohledem na vzdálenost lomu od místa realizace, tedy nejčastěj vhodný lokální kámen nebo dle barvy, tam se pak volí ideálně nejbližší lom s vhodnou barvou kamene. Využít lze samozřejmě také kámen, který má zákazník případně k dispozici, např. ze staré zídky, polní kámen atd., tedy pokud je kámen dostatečně soudržný, tvrdý,...

Gabionové stěny

Gabionové stěny jsou připraveny z jednotlivých komponentů pro stavbu gabionu, jedná se o gabionové sítě (přední a zadní stěna, levý a pravý bok, dno a záklop), spojovací spirály a táhla. Jsou to jednotlivé prvky dodávány v nesestaveném stavu. Gabionové stěny různých výšek a okatostí naleznete zde, případně můžete využít pro svoji realizaci gabionu jednotlivé gabionové sítě a příslušenství a montážní materiál. Na jiné parametry gabionových stěn vám rádi zpracujeme cenovou nabídku, kontaktujte nás.

  • Gabionové stěny 5x5 cm 
  • Gabionové stěny 10x10 cm
  • Gabionové stěny 10x5 cm
  • Gabionové stěny 10x2,5 cm

Gabionové koše

Gabionové koše ze svařovaných sítí nebo také drátokoše vyrábíme z jednotlivých gabionových sítí podle požadavku zákazníka. Nabízíme různé velikosti gabionových košů podle konkrétní potřeby, na základě dotazu Vám rádi sdělíme, zda konkrétně Vaše rozměry je možné vyrobit. Jsme schopni vyrobit gabionové koše v "klasických" rozměrech, např. 100x50x50cm, ale i individuální rozměr právě pro Vás, rozměry jsou limitované jenom velikostí celé gabionové sítě, okatostí gabionové sítě a nakonec i typem a velikostí vkládaného materiálu (nejčastěji kamene). Gabionové koše vyrábíme podle požadavku ze sítí okatosti 10x10 cm, 10x5 cm a 10x2,5 cm nebo jejich vzájemnou kombinací. Jednotlivé gabionové koše lze vzájemně spojovat až do celkové délky i výšky podle potřeby.

Jednotlivé gabionové sítě se při skládání do gabionových košů spojují v závislosti na základě požadavku zákazníka buď C sponami (za použití speciálních manuálních gabionových kleští nebo pneumatických gabionových kleští) a nebo spojovacími spirálami (u tohoto způsobu spojování není potřeba žádné speciální náčiní, pouze kleště nebo brusku na zakrácení spirály přečnívající přes gabionový koš, tedy pokud je to nutné). Tento způsob spojení gabionových sítí je tedy ideální, pokud si zákazník chce gabionové koše sestavit sám. Jako rozpěry proti vyboulení gabionových košů při plnění kamenivem používáme vymezovací háčky v délkách podle potřeby.

Gabionové koše dodáme jako stavebnici a zákazník si gabionové koše následně sestaví sám přímo na místě, nebo pokud je to vůbec vhodné hlavně z hlediska dopravy, jednotlivé gabionové koše sestavíme a zákazníkovi zašleme již hotové, tedy sestavené (vždy záleží na individuální dohodě). Tento způsob však není vhodný u větších rozměrů z důvodu zásadně se navyšující ceny za dopravu, neboť gabionové koše jsou po sestavení objemné. Gabionové koše standardních rozměrů můžete zakoupit zde. Na jiné rozměry gabionových košů vám rádi zpracujeme cenovou nabídku, kontaktujte nás. 

  • Gabionové koše - 5x5 cm
  • Gabionové koše - 10x10 cm
  • Gabionové koše - 10x5 cm
  • Gabionové koše - 10x2,5 cm

Gabionové sítě

Gabionové sítě pro stavbu gabionových konstrukcí vyplňovaných kamenivem či jiným materiálem skládaným nebo sypaným způsobem Vám nabízíme gabionové sítě těchto okatostí: Gabionová síť - 10 x 10 cm, Gabionová síť - 10 x 5 cm a Gabionová síť - 10 x 2,5 cm. Samozřejmostí je nabídka kompletního příslušenství a montážního materiálu. 

Ukázky některých našich realizací gabionů si můžete prohlédnout zde. Nechte si u nás zpracovat cenovou kalkulaci na zboží z eshopu nezávazně a zdarma, kontaktujte nás.

  • Gabionové sítě - 5 x 5 cm
  • Gabionové sítě - 10 x 10 cm
  • Gabionové sítě - 10 x 5 cm
  • Gabionové sítě - 10 x 2,5 cm

MONTÁŽNÍ NÁVODY PRO REALIZACI GABIONŮ

SYPANÉ GABIONY

Sypané gabiony jsou připraveny z jednotlivých komponentů pro stavbu gabionu, jedná se o gabionové sítě (přední a zadní stěny, boční sítě, dno, záklopy), spojovací spirály (alternativně C spony) a táhla. Gabiony jsou jednotlivé prvky dodávány v nesestaveném stavu. Gabionové prvky neobsahují kamenivo, to si zajišťuje zákazník sám.

Výhody sypaných gabionů:

  • Tenké provedení gabionové stěny - gabionová stěna je vhodná do prostor, kde nechceme nebo nemůžeme použít klasickou silnou gabionovou stěnu. Ideální tloušťka 20 cm, lze ale realizovat i extra tenkou gabionovou stěnu tloušťky 10m, samozřejmě ale také tlustčí, např. 30 a více cm.
  • Jednoduchá konstrukce gabionu - výborně se hodí pro dlouhé stěny nebo ploty - zejména z důvodu své jednoduchosti a velice rychlé realizace.
  • Rychlost výstavby gabionu - gabionová stěna se vyznačuje velmi rychlou výstavbou. Sestavuje se z velkých montážních celků a kámen se do stěny sype, nikoliv skládá.
  • Nízké náklady na pořízení konstrukce gabionové stěny - zejména vzhledem k jednoduchosti konstrukce gabionu a k použití velkých montážních celků.
  • Nízké náklady na pořízení kamene a jeho dopravu - stěna je tenká, čímž se značně snižuje spotřeba kamene a tedy náklady na pořízení kamene i náklady na jeho dopravu.
  • Nízké náklady na realizaci gabionu - stěna je jednoduchého provedení a tenká, tím se významně snižují náklady na realizaci svépomocí, ale zejména v případě provádění gabionové stěny realizační firmou (stavební, montážní, zahradnictví,...).
  • Nízké náklady na plnění gabionové stěny kamenem - gabionová stěna je určena k vyplnění kamenem jeho nasypáním. Jedná se o tzv. sypaný gabion, kdy je kámen do gabionové stěny (košů) sypán nikoliv skládán. Hlavní výhodou tohoto provedení je velmi rychlá montáž a tím i značné snížení nákladů na výstavbu.
  • Výrazný architektonický prvek - gabionová stěna je výrazný architektonický prvek, který je dominantou nebo skvělým doplňkem každého prostoru zejména pro svůj přirozený přírodní vzhled.
  • Vysoká životnost gabionové stěny - pro realizaci gabionových stěn jsou používány kvalitní drátěné sítě a spojovací prvky v provedení povrchové úpravy Zinek + Hliník, tzv. Galfan u nichž je výrobci udávána životnost 80 a více let. V případě použití kvalitního kamene je tak gabionová stěna zárukou dlouhotrvající životnosti a funkčnosti konstrukce.   

Montáž sypaných gabionů:

  • Před započetím samotné výstavby gabionové stěny rozmyslete a následně dobře vyměřte její umístění.
  • Gabionovou stěnu je ideální osadit na betonový základ šířky 20 cm. Betonový základ je nejlépe ukončit 1x řadou ze ztratného bednění, ztratné bednění je nutné usadit výškově podle potřeby (např. podle budoucího nebo současného upraveného terénu, dlažby,...). Ztratné bednění je zároveň potřeba perfektně srovnat vodorovně i podélně (gabionová stěna bude základ kopírovat, na jeho precizním provedení tedy obvzlášť záleží).
  • Zároveň při betonáži základu osaďtě do osy základu 2 ks ztužujících opěrných sloupků, např. Sloupek POZINKOVANÝ (ZN) 60x60 mm - 200 cm při pravé i levé straně cca 20-30 cm od kraje (cca do poloviny tvárnice ztratného bednění). Základ vč. sloupků by měl tvrdnout alespoň 7 dní před osazením a plněním gabionové stěny, ideálně až 28 dní.
  • Na připravený základ osadíte dno gabionové stěny (do sítě vystřihnete otvory v úrovní sloupků a síť přesaďíte přes sloupek nejlépe zvrchu nebo i z boku po odstřižení krajních drátů sítě v místě sloupků)
  • Následně přiložíte k síti umístěné na betonovém základě, tedy ke dnu stěny průběžně zadní, přední a boční sítě, ty vzájemně protáčením spirál spojíte (sešroubujete). Tím již samostatně stojí gabionová drátěná konstrukce stěny, horní síť (záklop) zatím neosazujte.
  • Přední a zadní sítě stěny vzájemně spojíme vymezovacími gabionovými táhly v řadách a sloupcích. První řada táhel je umístěna 20 cm nad betonovým základem, dále pak vždy po 30-ti cm, až do vrchu. Na délku jsou táhla umisťovaná po 30-ti cm až do konce.
  • Po osazení táhel zkontrolujte, zda je stěna správně umístěna na betonovém základu, případně ji porovnejte podle potřeby podélně i svisle. Srovnanou stěnu zafixujte ke ztužujícím sloupkům například vázacím drátem.
  • Vrchem začněte průběžně sypat kámen např. z kbelíků ideálně v místech ztužujících sloupků, jejich obsypáním se zafixuje poloha stěny vůči sloupkům. Průběžně střídejte sypání kamene u sloupků a v prostoru mimo sloupky tak, aby u sloupků vždy bylo zasypáno více, to fixuje umístění stěny. Zároveň průběžně kontrolujte svislost a rovinnost a v případně potřeby stěnu ihned srovnejte, vzhledem k hmotnosti kamene nelze stěnu srovnat později celou najednou. 
  • V průběhu plnění kamenem zároveň kontrolujte, zda při sypání ve stěně nevznikají nevyplněné kapsy, zejména v místech pod vymezovacími táhly. Okolí vzniklých kapes zhutněte tyčí, např. roxorem, laťkou, případně poklepem na síť,... Případné kapsy je nutné vyplňovat v průběhu realizace, později už je kámen nad kapsou vzájemně zakleslý a nezhutní se, resp. se neprosype níže. 
  • Po kompletním zaplnění stěny kamenem je ideální přes prkno nebo fošnu ještě stěnu dorovnat, tzv. vyžehlit. Na stěně tím dorovnáte případné boule, nerovnosti či výstupky. Tím zároveň kámen ve zdivu ještě slehne.
  • Sedlý kámen ještě dosypte dovrchu tak, aby při zaklápění horní sítě byl kámen až po záklop, horní síť spojte k ostatním spirálami. Gabionovou stěnu znovu prohlédněte a případně ještě porovnejte, tím máte hotovo a můžete se těšit z dobře odvedené práce.   

SKLÁDANÉ GABIONY

Skládané gabiony jsou připraveny z jednotlivých komponentů pro stavbu gabionu, jedná se o gabionové sítě (přední a zadní stěny, boční sítě, dno, záklopy), spojovací spirály (alternativně C spony) a táhla. Gabiony jsou jednotlivé prvky dodávány v nesestaveném stavu.

Gabionové prvky neobsahují kamenivo (to si zákazník zajišťuje sám - pokud budeme moci poradíme) a ztužující sloupky (zákazníci řeší různě, lze zakoupit v našem eshopu, např. Sloupek POZINKOVANÝ (ZN) 60x60 mm - 200 cm).

Vlastnosti skládané gabionové stěny:

  • Větší sloušťka gabionové stěny - gabionová konstrukce je vhodná do otevřených prostor, kde máte dostatek místa.
  • Více příček v konstrukci gabionu - gabiony se hodí pro opěrné stěny či v případě potřeby použití pro tlustčí stěny. Gabionová stěna obsahuje větší počet vnitřních dělících příček, tím je konstrukce gabionu tužší. 
  • Plnění gabionové stěny - gabionová stěna se plní tzv. skládáním, tzn. že ploché strany kamene se vyskládávají ručně podél sítě přední, případně i zadní - je-li pohledová. Vnitřek gabionu se kamenem vysypává.
  • Robustnost konstrukce - díky své větší tloušťce je možné stěnu použít jako opěrnou (rozměry stěny lze upravovat podle potřeby), čím větší tloušťka, tím větší vynesení zemních tlaků.
  • Jednoduchá montáž - jednoduché provedení, tedy ideální pro realizaci svépomocí, oproti sypaným gabionům je vyskládávání časově náročnější.
  • Výrazný architektonický prvek - gabionová stěna je výrazný architektonický prvek, který je dominantou nebo skvělým doplňkem každého prostoru zejména pro svůj přirozený přírodní vzhled.
  • Vysoká životnost gabionové stěny - pro realizaci gabionových stěn jsou používány kvalitní drátěné sítě a spojovací prvky v provedení povrchové úpravy Zinek + Hliník, tzv. Galfan u nichž je výrobci udávána životnost 80 a více let. V případě použití kvalitního kamene je tak gabionová stěna zárukou dlouhotrvající životnosti a funkčnosti konstrukce.   

Montáž skládaných gabionů z gabionových košů 30 cm:

  • Před započetím samotné výstavby gabionové stěny rozmyslete a následně dobře vyměřte její umístění.
  • Gabionovou stěnu ideálně osaďte na betonový základ šířky 30 cm, resp. dle předpokladané šířky (tloušťky) gabionové stěny. Betonový základ ukončete nejlépe 1x řadou ze ztratného bednění (v případě velkého sklonu či velké terénní nerovnosti i více řad), ztratné bednění usaďte výškově podle potřeby (např. podle budoucího nebo současného upraveného terénu, dlažby,...). Ztratné bednění zároveň perfektně srovnejte vodorovně i podélně (gabionová stěna bude základ kopírovat, na jeho precizním provedení tedy obvzlášť záleží).
  • Zároveň při betonáži základu osaďtě do osy základu ztužující opěrné sloupky, např. Sloupek POZINKOVANÝ (ZN) 60x60 mm - 200 cm, a to vždy na krajích stěny vlevo a vpravo cca 20-30 cm od kraje a v průběhu celé délky stěny pak maximálně po 2m. Výškově osaďte sloupek cca 10-20 cm pod horní záklop gabionové stěny, tzn. že například pokud je stěna vysoká 150 cm, sloupek usaďte cca 130-140 cm nad hranu základu (nad sloupek tak půjde uložit kámen a sloupek nebude zvrchu vidět). Základ vč. sloupků by měl tvrdnout alespoň 7 dní před osazením a plněním gabionové stěny, ideálně až 28 dní.
  • Začněte z jedné strany a na připravený základ osaďte za sebou dna gabionových košů (do sítě vystřihnete otvory v úrovní sloupků a síť přesaďíte přes sloupek zvrchu nebo i z boku po odstřižení krajních drátů sítě v místě sloupků).
  • Následně přiložte z jedné strany ke dnu boční síť a dole prošroubujte spirálou, poté boční síť postavte do svisle polohy přiložte zadní síť, tu prošroubujte ve spodní části se dnem a následně prošroubujte spirálou s boční sítí, tím již bude konstrukce sama stát. Následně stejným způsobem spojte spirálou i přední síť, následně svislou dělicí příčku, tedy boční síť. Zároveň se svislou dělící příčkou budete prošroubovávat spirálami vždy obou sousední strany, teď budete spojovat vždy 3 sousední sítě, takto pokračujeme až do konce stěny, kdy stěnu ukončíme krajovou boční sítí. Tím již samostatně stojí 1. řádek gabionové drátěné konstrukce stěny, horní síť (záklop) zatím neosazujte.
  • Přední a zadní sítě stěny vzájemně spojíme vymezovacími gabionovými táhly v řadách a sloupcích. První řada táhel je umístěna 20-30 cm nad betonovým základem a další řady táhel pak vždy po 30-40 cm. Na délku jsou táhla umisťovaná po 30-ti cm až do konce. Boční sítě, tedy levá a pravá strana (na obou koncích) jsou s přední a zadní sítí spojeny vymezovacími táhly úhlopříčně, tedy pod cca 45 stupni. V průběhu stěny pak stačí osazovat vymezovací táhla pouze kolmo k přední a zadní sítí.
  • Po osazení táhel zkontrolujte, zda je stěna správně umístěna na betonovém základu, případně ji porovnejte podle potřeby podélně i svisle. Srovnanou stěnu zafixujte ke ztužujícím sloupkům například vázacím drátem.
  • Na přední i zadní sítě osaďte (přidrátujte) zvenku cca po 30 cm vodorovně pomocně trubky, které vám pomůžou držet podélnou rovinnost při plnění gabionu kamenem.
  • Z vrchu začněte průběžně vkládat nejprve větší kámen (např. velikost 63-125 mm, 50-200 mm, apod.), který rovnoměrně rozmístíte a srovnáte podél pohledových stěn (souběžně u přední i zadní stěny, koš by se mohl velkým tlakem z jedné strany posunou, resp. naklonit). Vnitřek gabionových košů vyplníme drobnějším kamenem (např. velikost 32-63 cm nebo 16-32 mm). Gabionové koše, resp. celý řádek průběžně během plnění kontrolujte, zejména zda nedošlo k posunutí vůči základu nebo sloupkům (rovinnost i svislost) a případně ihned upravte, následně to již vzhledem ke hmotnosti konstrukce vyplněné kamenem již nejde.
  • V průběhu plnění kamenem zároveň kontrolujte, zda při skládání v gabionových koších nevznikají nevyplněné kapsy, zejména v místech pod vymezovacími táhly a kapsy v případě potřeby ihned doplňte. 
  • Po vyplnění celé řady košů kamenem sejměte výztužné tyče a koše porovnejte - v místě boulí či nerovností přiložte ke zdivu fošnu a kladivem nebo palicí na potřebném místě poklepte. Stěna se tím v rámci možností srovná, tzv. vyžehlí. 
  • Následně ukončete celý řádek uložením vodorovných dělících příček a začněte provazovat spirálami zároveň se sítěmi horního řádku - boční stěny, přední a zadní sítě, vnitřní svislé příčky, to průběžně až do konce. Následně umístíte opět vymezovací táhla, atd. dle stejného postupu jako při realizaci prvního řádku. Takto postupujeme až do potřebné výšky a po vyplnění kamenem stěnu ukončíme umístěním horního záklopu. Přes záklop ještě následně dosypeme drobnější kámen.
  • Gabionovou stěnu celou znovu prohlédněte a případně ještě porovnejte, případně doplňte kamenem, tím máte hotovo a můžete se těšit z dobře odvedené práce.
  • Pokud se vám zdá, že to stále není ono, tak nečekejte na déšť, vemte hadici (nejlépe i wapku), pusťte vodu a gabion důkladně opláchněte od kamenného prachu, hlíny a dalších nečistot. Kámen vám pak ukáže svoji krásnou strukturu a barvu. Tak a teď to nemá chybu!